Hamas’tan son dakika ateşkes açıklaması! Müzakereler sona erdi: Cevabımızı ilettik!

İsrail ve Hamas arasında Gazze Şeridi’nde ateşkes ve esir takası konusunda yürüttükleri müzakereler sona erdi. Müzakereler için Mısır’ın başkenti Kahire’de bulunan Hamas heyeti, istişareler için Katar’ın başkenti Doha’ya dönüyor.

‘MÜZAKERELER SONA ERDİ’

Hareketten yapılan yazılı açıklamada, “Kahire’deki müzakereler sona erdi. Hamas heyeti, hareket liderleriyle istişare etmek üzere kentten ayrılacak.” ifadesi kullanıldı.

Heyetin, anlaşma önerisine cevabını Mısır ve Katar’daki arabuluculara ilettiği aktarılan açıklamada, anlaşma önerisi ya da verilen cevabın içeriğine ilişkin bilgi paylaşılmadı.

‘CEVABIMIZI MISIR VE KATAR’A İLETTİK’

İslami Direniş Hareketi Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bismillahirrahmanirahim

Kahire’de devam eden diplomasi müzakereleri  kısa bir süre önce sona erdi. İslami Direniş Ha müzakere heyeti, Hareketin yetkili mercileriyle son gelişmeleri değerlendirmek üzere bu gece Kahire’den ayrılarak Doha’ya hareket edecektir.

Müzakere heyeti, Hareketin cevabını arabulucu Mısır ve Katar’daki yetkililere ileterek onlarla derinlemesine ve ciddi görüşmeler gerçekleştirdiler.

Hareket, müzakerelere olumlu yaklaşmış, sorumluluk bilinciyle, halkımızın milli ve ulusal taleplerini karşılayacak, saldırıları tamamen sona erdirecek, İşgalci askerlerin Gazze Şeridi’nin tamamından çekilmesini sağlayacak, yerinden edilenlerin şartsız bir şekilde evlerine geri dönmesini temin edecek, insani yardımların yeterli miktarda geçişini sağlayacak, Gazze’nin yeniden inşasını başlatacak ve gerçek anlamda bir esir takası ittifakını garanti edecek bir  anlaşmaya varılması konusunda istek ve kararlılığını teyit etmektedir.”

MISIR ATEŞKES ANLAŞMASINA DAİR GÖRÜŞMELERİN SONA ERDİĞİNİ DUYURMUŞTU

Adı açıklanmayan bir Hamas yetkilisi, ateşkes anlaşmasına dair görüşmelerin Mısır’da sona erdiğini belirterek, heyetin Mısır’dan Katar’a doğru yola çıktığını ifade etti. Yetkili, “Mısır İstihbarat Teşkilatı Başkanı ile yapılan toplantı sona erdi ve Hamas heyeti daha ileri istişareler için Doha’ya gidiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir