İmamoğlu koltuğunu devretti

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 104’üncü yıldönümünde koltuğunu, Zeytinburnu Haluk Ündeğer İlkokulu 3. sınıf öğrencisi Ali Selim Metli’ye devretti.

İBB’nin Saraçhane’deki ana yerleşkesindeki makam odasında gerçekleştirilen sembolik devir-teslim töreninde öğrenciler; Melike Eslem Mungan, Miraç Kartal Akdağ, Eylül Avcı, Hira Nur Kökcür ve Sinan Koç ile okul müdürü Mücahit Çatal ve görevli öğretmen Işıl Köktürk de hazır bulundu. Öğrenciler ve öğretmenlerle tek tek bayramlaşan İmamoğlu, koltuğu,  küçük başkan Ali Selim Metli’ye bıraktı.

Küçük Başkan Metli, İBB Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Barış Yıldız’a telefonla bağlanarak “Okula giderken çantalarımızı taşımakta zorlanıyoruz. Bu yüzden tüm sınıflarımızda, çantalarımızı ve eşyalarımızı koymak için, öğrenci dolapları istiyoruz. Ayrıca, tüm okullarda yemekhaneler olmasını diliyoruz ve bizim gelişmemize destek olmanızı diliyoruz” talimatı verdi.

“BAŞKANLIK KOLTUĞU KİMSEYE AİT DEĞİL”

İmamoğlu da küçük başkana talimatıyla yakından ilgilenme sözü verdi. Halefi Metli’nin resme merakını öğrenen İmamoğlu, küçük başkanı kendi galerisine davet etti. Metli’nin göreve devam edip etmeyeceğini soran İmamoğlu’na, “Evet” yanıtını vermesi, gülüşmelere neden oldu.

Bunun üzerine İmamoğlu da “Ne güzel. Tamam. Ben yani kaç gün ayrılayım görevden? Nasıl bir düşüncen olur. İzne gideyim mi” şeklinde espri yaptı. “Aferin Ali Selim” diyen İmamoğlu, “Zaten biliyorsun, bu başkanlık koltuğu, aslında hiç kimseye ait değil. Aslında millete ait. Biz, sadece temsilciyiz ve milletimize layık olmak için, çalışıp hizmet ediyoruz. Çünkü bu, topluma ait bir koltuk. Mesela, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmak demek, aslında 16 milyon İstanbullu adına, burada görevini yapmak demek. Kişisel bir koltuk değil” dedi.

“SİZİN KAZANDIĞINIZI DUYUNCA HAVALARA UÇTUM”

Öğrencilerden Hira Nur Kökcür de söz alarak, duygularını, “İlk önce Atatürk’e, bu güzel bayramı bize armağan ettiği için ona çok teşekkür ediyorum. Biz çocuklar olarak, sizden güzel bir gelecek istiyoruz. Bütün çocukların bayramı kutlu olsun” şeklinde aktardı.

Kökcür’ün, “Bir de benim bütün ailem, sizi çok seviyor. Seçim olduğu gün duyunca sizin kazandığınızı, havalara uçtum” sözlerinin ardından yeniden söz alan İmamoğlu, “Kurban olurum sana. Sana layık olalım inşallah bu güzel, temiz duygulara. Ben de bütün çocukları çok seviyorum. Çok şey öğreniyorum sizden. Size baktıkça, kendime çekidüzen veriyorum. Çünkü, size layık olmak kolay iş değil. Çocuklarımızın bu hem zekiliğine hem öngörülü olmalarına hem toleranslı olmalarına, böyle hoşgörülü olmalarına bayılıyorum. İnşallah o güzel duygularına layık olurum” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir