YouTube, Farklı Ülkelerde Yaşayıp Türkiye’den “Premium” Aboneliği Alanların Aboneliklerini İptal Etmeye Başladı

Eğer YouTube’u reklamsız bir şekilde kullanmak istiyorsanız YouTube Premium, bunun en kolay(!) yolu. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi Google, daha fazla Premium aboneliği satabilmek için her ülkede farklı bir fiyat politikası uyguluyor. Türkiye’de 57,99 TL (1,78 dolar) fiyata YouTube reklamlarından tamamen kurtulup üstüne YouTube Music erişimine sahip olabiliyorsunuz.

Bununla birlikte ABD’de yaşayan birinin YouTube Premium için her ay 13,99 dolar yani yaklaşık 455 TL ödemesi gerekiyor. Milyonlarca Türk’ün yaşadığı Almanya’da ise YouTube Premium aboneliğinin 12,99 euro yani yaklaşık 422 TL’lik bir fiyatı bulunuyor. Bazı kullanıcılar, bu devasa fiyat farkını ortadan kaldırmak için VPN ile konumlarını değiştirerek farklı ülkelerden YouTube Premium’a abone olmayı deniyor.

Google, VPN ile alınan YouTube Premium aboneliklerini otomatik olarak iptal ediyor

YouTube, Netflix’in aksine kullanıcıların hangi ülkeden Premium abonesi olduğuyla ilgilenmiyor. En azından yakın zamana kadar bu öyleydi. Reddit’te paylaşılan ekran görüntülerine göre Google, bu konudaki politikasını değiştirmiş durumda. Zira şirket, VPN ile farklı ülkede Premium abonesi olan kullanıcıların aboneliklerini otomatik olarak iptal ediyor.

Reddit’te konuyla ilgili yapılan paylaşımlara göre Google, VPN aboneliklerini tespit etmek ve iptal etmek için kayıtlı ödeme yönteminden yararlanıyor. Yani ABD’de yaşayıp, Ukrayna ya da Türkiye gibi YouTube Premium’un daha uygun fiyatlı olduğu yerlerde abone olmaya çalıştığınızda Google, ödeme yöntemi olarak ilgili ülkede kayıtlı bir kredi kartı istiyor. Dolayısıyla VPN ile farklı ülkeden abonelik almanın önüne geçilmiş oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir